آيلتس چيست؟

آيلتس مخفف سيستم آزمون گيرى بين المللى زبان انگليسى است؛ محبوب ترين آزمون چيرگى و مهارت زبان انگليسى در سراسر دنيا براى تحصيلات بالاتر و مهاجرت جهانى است. دانشگاه كمبريج در انگلستان، British Council يا اتحاديه بريتانيا و موسسه IDP در استرالیا تواما هیأت برگزار کننده آزمون آیلتس هستند.

انواع آزمون:

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک و جنرال

آزمون آکادمیک: آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی است که برای تحصیلات بالاتر یا ثبت نام حرفه ای اقدام می کنند. این آزمون برخی از ویژگی های زبان آکادمیک را پوشش می دهد و آمادگی شما برای شروع مطالعه کردن یا آموزش دادن را ارزیابی می کند.

آزمون جنرال: آزمون دانش عمومی برای آنهایی است که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان برای تحصیلات دبیرستانی، تجارب کاری یا برنامه های آموزشی بروند. این آزمون همچنین پیش نیاز برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزلند و پادشاهی متحده بریتانیا است. این آزمون بر مهارت های پایه ای الزامی در محیط های  گسترده کاری و اجتماعی تمرکز دارد.

سیستم نمره دهی آزمون، تعداد سوالات و زمان آزمون:

نمرات آیلتس چگونه محاسبه می شوند؟

همه نمرات آيلتس بين صفر و نه هستند. شما همچنين مى توانيد نمرات ۰.۵ هم بگیرید (برای مثال ۶/۵ یا ۷/۵). شما برای هر مهارت (گفتار، شنیدار، خواندن و نوشتن) یک نمره خواهید داشت و همچنین یک نمره کلی که میانگین نمره تمام مهارت هاست.

نکته:

نمره شما به بالا یا پایین گرد می شود تا به نزدیکترین نمره نیم یا کامل برسد:

اگر میانگین شما ۶.۲۵ باشد نمره شما به ۶.۵ افزایش می یابد.

اگر میانگین شما ۶.۷۵ باشد نمره شما به ۷ افزایش می یابد.اگر میانگین شما ۶.۱ باشد نمره شما به ۶ کاهش می یابد.

ساختار آزمون آیلتس: زمان امتحان و تعداد و انواع سوالات

آزمون شنیدار

۳۰ دقیقه

شما به ۴ متن ضبط شده گوش می دهید شامل تک گویی ها و مکالمات توسط تعدادی از گویندگان زبان اصلی ؛ و به تعداد ۴۰ سوال پاسخ می دهید.

آزمون گفتار

۱۱ تا ۱۴ دقیقه

این بخش کاربرد شما از زبان گفتاری را ارزیابی می کند، و اتمام آن بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه در حضور یک فردآزمون گیرنده زمان می برد. آیلتس از آزمون گیرندگان واقعی در اتاق هایی ساکت جهت ارزیابی استفاده می کند- بر خلاف آزمون های کامپیوتری، آزمون گیرنده می تواند شما را آرام و مطمئن کند.

آزمون خواندن آکادمیک

۶۰ دقیقه

این بخش شامل ۴۰ سوال می شود. گستره ای از انواع سوالات به منظور سنجیدن بازه وسیعی از مهارت های خواندن به کار می رود. این مهارت ها شامل  خواندن برای درک چکیده، ایده های اصلی، جزییات، درک مفهوم کلی، درک مباحث منطقی و تشخیص عقاید، دیدگاه ها و اهداف نویسنده می باشد.

آزمون خواندن جنرال

۶۰ دقیقه

این بخش شامل ۴۰ سوال می شود. گستره ای از انواع سوالات به منظور سنجیدن بازه وسیعی از مهارت های خواندن به کار می رود. این مهارت ها شامل  خواندن برای درک چکیده، ایده های اصلی، جزییات، درک مفهوم کلی، درک مباحث منطقی و تشخیص عقاید، دیدگاه ها و اهداف نویسنده می باشد.

آزمون نوشتار آکادمیک

۶۰ دقیقه

این بخش شامل دو قسمت است. موضوعات به طور کلی برای داوطلبانی که وارد مطالعات دوره لیسانس و بالاتر می شوند و یا به دنبال موقعیت شغلی هستند جالب و مناسب است.

آزمون نوشتار جنرال

۶۰ دقیقه

این بخش شامل دو قسمت است که بر اساس موضوعات مورد علاقه عموم هستند.


سوالات متداول

دوره های آیلتس با زبان آموز