تافل چیست؟

تافل مخفف تست انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی است که آزمونی استاندارد به منظور ارزیابی توانش زبان انگلیسی برای گویندگان غیر زبان اصلی که می خواهند در دانشگاههای انگلیسی زبان ثبت نام کنند میباشد. این آزمون توسط موسسات شغلی و آکادمیک بسیاری در کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته شده است. تافل یک مارک تجاری متعلق به سرویس آزمون گیری آموزشی یا ETS است، یک سازمان غیرانتفاعی که آزمونها را طراحی و مدیریت می کند. این سازمان در سال 1947 تاسیس شده و بزرگترین سازمان خصوصی غیر انتفاعی سنجش و آزمون گیری آموزشی در دنیاست. دفتر مرکزی آن در نیوجرسی آمریکاست اما آدرس آن با Princeton نمایش داده می شود.

انواع تافل

۱. آزمون اینترنتی iBT

۲. آزمون کامپیوتری CBT

۳. آزمون کاغذی PBT

۴. آزمون كاغذى PDT

از زمان ارائه این آزمون در اواخر سال ۲۰۰۵، تافل اینترنتی یا iBT به صورت فراگير جايگزين آزمون هاى تافل كامپيوترى يا CBT و آزمون هاى تافل كاغذى يا PBT شده است، اگر چه آزمون گيرى كاغذى هنوز در مناطق خاص به كار مى رود. آزمون کامپیوتری در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد و نمرات آن دیگر معتبر نیست.

تافل كاغذى PBT تا سال ٢٠١٧ در مناطق محدودی موجود بود و در این سال با تافل کاغذی PDT جایگزین شد.

سیستم نمره دهی، تعداد سوالات و زمان آزمون

TaskDescriptionApproximate time
Reading3–4 passages, each containing 12–14 questions60–80 minutes
Listening6–9 passages, each containing 5–6 questions60–90 minutes
BreakMandatory break10 minutes
Speaking6 tasks20 minutes
Writing2 tasks50 minutes

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید در آزمون iBT بخش خواندن شامل ۳ تا ۴ متن که هر کدام دربردارنده ۱۲ تا ۱۴ سوال می باشد، است. زمان این بخش از آزمون بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است. آزمون شنیدار شامل ۶ الی ۹ قسمت است که هر کدام از آنها حاوی ۵ تا ۶ سوال می باشد. زمان آزمون شنیدار بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است. یک وقفه اجباری ۱۰ دقیقه ای در نظر گرفته شده است. سپس آزمون گفتار شامل ۶ قسمت و در کل ۲۰ دقیقه می باشد. بخش پایانی، آزمون نوشتن است و از دو قسمت تشکیل می شود و ۵۰ دقیقه زمان دارد.

امتیاز هر یک از چهار بخش بین ۰ تا ۳۰ خواهد بود و نمرات با واحد ۱ اضافه می شوند. (۰، ۱، ۲، ۳ تا ۳۰) بنابراین نمره کل بین ۰ تا ۱۲۰ می باشد.


سوالات متداول

دوره های تافل با زبان آموز